پایان خوب، آغاز با بهترین هاست. شرکت دانه چین پارس...                                 جهت اطلاع از آخرین قیمت ها با شماره  02166591880 تماس حاصل فرمایید.             دانه چین پارس، کیفیتی ماندگار                                                                        
پری بیوتیک چیست؟

پری ­بیوتیک چیست؟

پری ­بیوتیک­ طبق تعریف مبتنی بر پژوهش های پزشکی مانند گیبسون و رابرفروید (1995) به اجزای غیرقابل هضم غذا اطلاق می­شود که به طور انتخابی موجب رشد و فعالیت یک یا تعدادی از گونه­ های باکتریایی مفید در روده می­شوند و از طرفی دیگر مانع استقرار و تکثیر بعضی باکتری­ های بیماری­زا مانند سالمونلا می­ گردند.

منابع پری­ بیوتیکی کدامند؟

پری­ بیوتیک ها در تغذیه انسان و دام و طیور شامل طیف وسیعی از اقلام خوراکی مانند سیب، سیر، پیاز، کاسنی، عسل، گوجه فرنگی، دیواره سلولی مخمر نانوایی و غیره می­شوند که معمولاً دارای یک یا چند نوع الیگوساکارید (یعنی زنجیره کربوهیدراتی دارای تعداد کمتر از ده واحد مونوساکارید) هستند. مهمترین الیگوساکاریدها شامل مانان­الیگوساکارید (MOS)، فروکتوالیگوساکارید (FOS) ، گالاکتوالیگوساکارید (GOS) ، بتا گلوکان 1-3 و 1-6 و اینولین می­باشند. اخیراً کیتوزان الیگوساکارید مستخرج از پوسته خرچنگ ، نشاسته مقاوم غلات و فیبر میسلیوم قارچ آسپرژیلوس نیز به این فهرست افزوده شدند. بنابراین ترکیبات موجود در برخی غذاهای طبیعی انسان و یا خوراک دام و طیور که دارای مواد موثره ذکر شده در بالا هستند نیز می­توانند به عنوان پری­ بیوتیک طبیعی در تغذیه انسان و حیوان مفید باشند.

 

پری­ بیوتیک­های تجاری از چه چیزی به دست می­آیند؟

پری­ بیوتیک­های رایج موجود در بازار افزودنی­های دام، طیور و آبزیان بیشتر از مخمر ساکارومایسس به دست می­آیند و تعدادی محصول نیز از قارچ آسپرژیلوس، پوسته سخت پوستان و نشاسته مقاوم عرضه شده­اند. هر کدام از این پری­ بیوتیک­های تجاری دارای ماده موثره خاص خود بوده و با توجه به نوع منبع و روش فرآوری با هم فرق دارند. فرآورده­ های حاصل از مخمر جزء معروفترین پری ­بیوتیک­ ها می­باشند.

 

محصولات مخمری چگونه به دست می­آیند؟

پری­ بیوتیک­ های حاصل از مخمر یعنی یک قارچ تک سلولی غالباً از زیر شاخه قارچ­های قندی­، جنس ساکارومایسس به دست می­آیند که خود دارای گونه­ های مختلف از جمله سرویسیه و بولاردی می­باشد. در طبقه ­بندی ریزتز هم هر گونه دارای سویه­ هایی مانند CNCM I-1077 است که شرکت­ های تجاری تولید کننده به طور اختصاصی کشت می­دهند.

 

ساکارومایسس سرویسیه چیست؟

این مخمر تک یاخته ­ای، بی­ هوازی اختیاری است یعنی هم در حضور اکسیژن و هم بدون آن می ­تواند رشد و تکثیر کند و قندهای ساده مانند سوکروز (ساکارز) را مصرف و به اتانول و دی ­اکسیدکربن تبدیل نماید. مخمر به همین دلیل در آبجوسازی و برای تهیه خمیر نانوایی در طول تاریخ بشر کاربرد داشته است که به آن مخمر نانوایی هم گفته می­شود. سلول زنده این مخمر جزء پروبیوتیک­ ها محسوب می­شود ولی لاشه بی­جان آن پری ­بیوتیک است و البته حضور توام آنها سین­ بیوتیک نامیده می­شود. گاهی کل سلول مخمر مرده در یک محصول عرضه می­ شود، بعضی شرکت­ها فقط دیواره سلولی و یا فقط عصاره محتویات سیتوپلاسم این مخمر را در یک محصول تولید می­کنند و بعضی شرکت­های دیگر نیز محیط کشت مخمر با لاشه و متابولیت ­های تولیدی طی تخمیر و تکثیر ساکارومایسس سرویسیه را با هم در یک محصول مانند شکل زیر به عنوان کشت مخمر (yeast culture) به بازار عرضه کرده ­اند که محصول اِی مکس (A-MAX) از این نوع است.

 

بازدید امروز :   79                   بازدید دیروز :  403                          بازدید کل :  361163
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح